Hemoroid Tedavisi

Kullanıcı Oyu: 3 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hemoroid tedavisinde hastaların öncelikle bilmesi gerekenleri özetleyelim.

Hemoroid ( Basur) toplumuzda çok sık görülen bir makat hastalığıdır. Hastalığın tanısının doğru konulması son derece önemlidir. Uzman olmayan kişilerin yazılarına, yorumlarına bakılarak hastalar kendilerini tedavi etmeye çalışmamalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle yapılan tedaviler ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. 

Hemoroid utanılacak, çekinilecek bir rahatsızlık değildir. İnsanın doğumundan ölümüne kadar her süreçte doktorlarımızın yanımızda olduğunu unutmayalım. Hasta mahremiyeti her durumda güvence altına alınmıştır.

Makat hastalıkları her yaşta görülebilen rahatsızlıklardır. Ailelerin çocuklarının tuvalet alışkanlıklarını gözlemlemelerini öneriyoruz. Bunu alışkanlık haline getiren çocuklar olabildiği gibi anal fissür ( makat çatlağı) gibi sorunlar da bu duruma neden olabilmektedir. 

Hemoroid tedavisi ile ilgili olarak bir çok video İnternet ortamında dolaşmaktadır. Bu tedavi tekniklerinin birçoğu günümüzde terk edilmiştir. Bu konuya da dikkat etmenizi öneriyoruz. 

Makatta kanama meydana geliyorsa, makat çevresinde şişlik varsa, kaşıntı, ağrı ve kabızlık hissi oluşuyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız!

 

Hemoroid Tanısı Nasıl Konulur?

Uzman bir doktor için hemoroid tanısı koymak son derece kolaydır. 

Tanı bu bölgenin muayenesi ile konur. Hemoroid tanısı Rektoskopik muayene (ışıklı bir aletle anal bölgeye ve kalın bağırsağın son kısmına bakılması) ile konulur. Bazı durumlarda doktorunuz kolonoskopi isteyebilir.

 Hemoroid Hastalığında Tedavi Süreci

Hemoroidlerin durumuna ve derecesine göre tedavi uygulanmalıdır. Hemoroidlerin % 90 iç kaynaklıdır. Gelişme derecelerine göre 4 ana grubu ayrılırlar. Tek seferde ve hepsi tedavi edilmelidir. Tekrarlamayan ve hastanın problemini tamamen ortadan kaldıracak teknik uygulanmalıdır. Tüm tedavi teknikleri nazik ve ağrısız bir şekilde uygulanmalıdır. 

Hemoroid tedavisinde genel olarak: Ligasure, THD ( Damar Bağlama), Lazer, İnfarared Koagulasyon, RF Exizyon teknikleri kullanılmaktadır.

Hemoroid Tedavisinde Kullanılan Teknikler

Band Ligasyon Tekniği ( 1.2. Derece Hemoroid Tedavisi)

Halk arasında boğma yöntemi olarak bilinir. Dış hemoroidlerde ağrıya neden olduğundan uygulanmaz. Dünyada ve ülkemizde hemoroid tedavisinde en çok kullanılan tekniklerden biridir. Daha çok başlangıç aşamasındaki hemoroidlerde (1.2 Derece) band ligasyon tekniği uygulanır.  İşlem sonrası bir kaç gün kanama olabilir.

Band Ligasyon Tekniği: Hemoroid dokusunun lastik band ile bağlanması sonucunda boğulan parçanın bir müddet sonra düşmesi ve yeri büzüşerek alttaki damarsal yapıların şişmesinin önlenmesi esasına dayanır. Üstteki resimde tekniğin uygulanışını görebilirsiniz.

THD (Damar Bağlama Yöntemi) ( 3. 4. Derece Hemoroid Tedavisi)

Günümüzde 1. ve 2. derece hemoroidler cerrahi olmadan Band ligasyon, Skleroterapi, İRC infra red koagulasyon teknikleriyle tedavi edilebiliyor. Fakat daha ileri derece hemoroidlerde 3 ve 4 derece hemoroidlerde bu tedavilerin yetersiz kaldığını görmekteyiz.

3. 4 derece hemoroidler, tuvalet sonrası dışarı çıkan kendiliğinden içeri giren dokular veya hastanın yardımı ile içeri girebilecek boyutta olanlardır. İleri derece hemoroidlerde THD yöntemi uygulanmaktadır.

THD yöntemi hemoroidi besleyen damarın bulunup bağlanması esasına dayanmaktadır. Doppler denilen özel bir cihaz ile bu bağlama işlemi yapılmaktadır. 

İşlem sonrası dönemde sıkıntı neredeyse hiç yoktur. Bu işlem kanamalı 2.3. derce hemoroidlerde memeleşmenin fazla olmadığı durumlar için idealdir. Çünkü lazer ışını seçici olarak sadece hemoroid atardamarını bağlar. Diğer dokulara etki etmez. 

THD sisteminde hemoroid atardamarı 2/0 sütürle bağlanmaktadır. Ayrıca RAR (retro-anal repair) da yapılabilmektedir. Yani bollaşan ve aşağı dışa sarkan hemoroid dokusu normal olması gereken yere çekilmektedir.

Herhangi bir kesilme işlemi yapılmadığından iyileşme sürecinde daha az ağrı duyarsınız. Tuvalet sonrası elinize gelen dokuların tamamen yok olduğunu görürsünüz.

THD tekniği ile yapılan tedaviler ortalama 20 dk sürmektedir. 

 

Help Lazer Sistemi ( Hemoroid Tedavisindeki Son Yeniliklerden Biridir)

Help sisteminde hemoroid arteri ( damarı bağlanır) Bu bağlama işleminde sütür kullanılmaz. Tek kullanımlık doppler bu bağlama işlemi yapılır. 

Ayakta hemoroid tedavisindeki son yeniliklerden biridir

Herhangi bir yan etkisi yoktur hastaya rahatsızlık vermez.

Diğer tekniklerden daha çabuk hastalar iyileşir.

Fiyat olarak diğer sistemlerden pahalıdır.

Help Kiti Kullanılarak Yapılan Tedavi

Lazer ışınları ağrı liflerinin bulunmadığı ağrıya duyarsız alanda işlem yapmaktadır. Bu nedenle ağrısızdır. Terminal uç dalların fotokoagulasyonu mukozada ve o bölgedeki dokularda çekilmeler yapar. Bu şekildeki arteriyo venöz akışın düşüşü ardışık günlerde pililerin yok olmasına neden olur. Ayrıca laser ışınının hemoroidi küçültücü etkisinden dolayıda 1. 2 derece hemoroidlerdede kulanılır.

HAL+RAR:

GRADE 2 DEN GRADE 4 E KADAR hastalar bu işlemi alabilirler. 2001 den beri yapılan çalışmalarda %93-96 başarı sağlanmıştır. Komplikasyonlar nadirdir. Bunlar küçük kanama, trombozis, defekasyonda ağrı, ki bunlar yönetilebilir durumlardır. Aynı gün taburcu edilirler. Küçük ağrı ve rahatsızlık olabilir. Hasta ertesi günü işine dönebilir. Operasyon 20 dakika alabilir. Hasta hafif sedasyondan narkotik analzejikle işlem yapılabilir.

Gerçekler ve yararları:

İyi kontrol:-terminal dalların hızlı kontrolü-kesin doğru ligasyon-acilen doğrulama.

Minimal rahatsızlık:-minimal invazif cerrahi-dentate çizgi 2-3 cm. yukarısında bağlama ve genel veya MAC sedasyon.

Yüksek başarı derecesi:-%90 ve üzeri başarı derecesi. Major komplikasyon yok, giriş çıkış oranı düşer.

 

HEMOROİD TEDAVİSİNDE YENİ BİR YAKLAŞIM

( EVRF SİSTEM )

 
Özellikle kanamalı hemoroidlerde çok başarılıdır.
İşlem sonrası rahattır.
Bilinen herhangi bir yan etki yoktur.1.,2.,3.,4. Derece hemoroidlerde başarıyla uygulanır.
Güçlü ve etkili bir yöntemdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Numaralarımız

Kültür Mah. Mithatpaşa Cad. No: 55/2 Kızılay / ANKARA

  • Tel: (0312) 434 15 15
  • Tel: (0312) 432 57 88
  • Cep: 0505 746 69 60
  • Email: hemoroidklinik@gmail.com

En Çok Bakılanlar

Hemoroid, Basur, Varis, Kıl Dönmesi, Makat Çatlağı, Fistül, Fissür

☎ 0312 434 15 15

☎ 0505 746 69 60

 

 

Search